Everything about ENGLAND
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Everything about ENGLAND

forum about english and england
 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Black Beauty, Anna Sewell

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Maddytza
moderator
moderator
Maddytza


Mesaje : 124
Data de înscriere : 01/01/2008
Varsta : 31
Localizare : L0nd0n, The Fairy Land

Black Beauty, Anna Sewell Empty
MesajSubiect: Black Beauty, Anna Sewell   Black Beauty, Anna Sewell Icon_minitimeVin Ian 25, 2008 7:08 pm

Pot spune k pana aq am kitit destul d mooolte carti, dar nikiuna nu mi'a mai plakut k Black Beauty d Anna Sewell. Nu doar k mi'a plakut ci este si singura karte p kare am recitit'o d mai multe ori. Sper k ati kitit si voi aceasta kartea, dak nu poate v va trezi interesul....

"Black Beauty: Autobiografia unui cal" de Anna Sewell (1820-1878) este una dintre cele mai frumoase povesti cu animale scrise vreodata. Black Beauty si'a petrecut fericit copilaria in grajdurile mosierului Gordon, fata de care si'a aratat curajul si devotamentul. Cand a plecat din acel loc, Black Beauty nu a mai dus aceeasi viata lipsita de griji, dar perioada in care a fost cal de trasura in LONDRA s'a dovedit destul de interesanta. Apoi, situatia s'a inrautatit, aducand disperare in sufletul lui, pentru ca in final soarta sa i se schimbe din nou si s'asi petreaca tihnit amurgul vietii inhamat la un facton ce purta 3 doamne in varsta.


Astept parerile voastre despre aceasta carte. Deasemenea kn a vizionat filmul care mie mi s'a parut extraordinar si am plans intr'una k si l karte, isi poate da q parerea.......... Very Happy
Sus In jos
English-girl
Admin
Admin
English-girl


Mesaje : 159
Data de înscriere : 01/01/2008
Varsta : 31
Localizare : Targoviste

Black Beauty, Anna Sewell Empty
MesajSubiect: Re: Black Beauty, Anna Sewell   Black Beauty, Anna Sewell Icon_minitimeVin Ian 25, 2008 7:18 pm

am citit si eu black beauty-doar u maddy mi'ai imprumutat cartea
intr'adevar este fff frumoasa, interesanta. filmul inca nu l'am vazut dar o sa'l caut p net si o s ma uit curand...in holiday-mai e putin Very Happy
app am avut in cartea d engleza o lectie ku black beauty fff frumoasa, era un rezumat al cartii si trebuia s gasim titlul potrivit la fiecare secventza- k era impartit...o sa faci si u lectia dak o s ai aceeasi carte ka noi
Sus In jos
http://japan-fans.forumotion.com
Maddytza
moderator
moderator
Maddytza


Mesaje : 124
Data de înscriere : 01/01/2008
Varsta : 31
Localizare : L0nd0n, The Fairy Land

Black Beauty, Anna Sewell Empty
MesajSubiect: Re: Black Beauty, Anna Sewell   Black Beauty, Anna Sewell Icon_minitimeDum Ian 27, 2008 1:30 pm

aseara an plans knd am recitit un kapitol pt k era asea d emotionant(si m rog inainte vazusem un film fffffff emotionant) asea k v recomand s o kititi shi s v dati q parerea Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Black Beauty, Anna Sewell Empty
MesajSubiect: Re: Black Beauty, Anna Sewell   Black Beauty, Anna Sewell Icon_minitime

Sus In jos
 
Black Beauty, Anna Sewell
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Black or White

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything about ENGLAND :: England :: Carti/Scriitori din Anglia-
Mergi direct la: